Click here to read about our latest contest and also peruse previous winners and jurors!
PREVIOUS CONTESTS
Fall, 2019 Winner: Handheld (directed by Tony Oswald and Pisie Hochheim) Runner-Up: Soul Man (Directed by Kyle Taubken) Judges: Robert Longstreet, Emilie McDonald and Bruce Smolanoff
Winter, 2019 Winner: Churros (directed by Emilie McDonald and Bruce Smolanoff) Runner-Up: Living with the Never Mind (directed by Konstantin Enste) Judges: Amy Nicholson, Nick Singer and Noah Segan
Fall, 2018 Winner: Stella for Star (directed by Nick Singer) Runner-up: Mata Laya Pata (directed by Kevin Vu Judges: Mallory O’Meara, Paavo Hanninen and Paul Tremblay
Summer, 2018 Winner: The Tourist (directed by Paavo Hannien) Runner-up: Ready for Love (directed by Dylan Pasture) Judges: Kelly Williams, Liz Cardenas and David Call
Spring, 2018 Winner: Cole (directed by David Call) Runner-up: The Clinic (directed by Jennie Allen) Judges: Blake Robbins, Kamau Bilal, Ashley Spillers
Winter, 2018 Winner: Baby Brother (directed by Kamau Bilal) Runner-up: Splendona (directed by Kevin Vu) Judges: Tiffany Shepis, Tony Oswald, Harrison Atkins
Summer, 2017 Winner: Great Light (directed by Tony Oswald) Runner-up: Ode to Joy (directed by Michael Koshkin) Judges: Patrick Brice, Dylan Allen, Joslyn Jensen
Spring, 2017 Winner: The Privates (Directed by Dylan Allen) Runners-Up (tie) True Blue (Directed by Chris Osborn) and Let Mama Rest (Directed by Craig Jackson) Judges: Laura Moss, Brea Grant, Sarah Adina Smith
Winter, 2017 Winner Fry Day (directed by Laura Moss); Runner-Up (Directed by Nathan Truesdell) Judges: Clay Liford, Joseph Sackett, Chris Lyon
Fall, 2016 Winner Pregnant (directed by Joseph Sackett); Runner-Up The Family (Directed by Jayden Stevens) Judges: Frank Mosley, Jennifer Lafleur, Zach Clark
Summer, 2016 Winner Casa De Mi Madre (Directed by Frank Mosley); Runner-up Get the Life (Directed by Ozzy Villazon) Judges: Anna Rose Holmer, Lance Edmands, Ben Hicks
Spring, 2016 Winner Strays (Lance Edmands); Runner-up Chopping Onions (Adinah Dancyger) Judges: Megan Griffiths, Myrsini Aristidou, John Magary
Winter, 2015 Winner Semele (Myrsini Aristidou); Runners-up Cosmetics (Eli Daughdril), Actresses (Jeremy Hersh) Judges: Kent Osborne, Matt Grady, Tati Barrantes
Summer, 2015 Winner Hernia (Jay Giampietro); Runners-up RPG (Sadie Rogers) and The Little Deputy (Trevor Anderson); Judges: Kris Swanberg, Houston King and Michael Tyburski.
Spring 2015 Winner: Actor Seeks Role (Michael Tyburski); Runners-up: Making Eyes (Sean Dunn) and Collinsville Trade Day, 1988 (Charles & Jason LaRay Keener). Judges: Tim League, Yen Tan and Ahmed Khawaja.
Fall 2014 — Winner: Best Friends (Ahmed Khawaja); Runner-up: Stop (Reinaldo Marcus Green); Judges: Alex Ross Perry, Amanda Trokan, Efrén Hernández Jr.
Summer 2014 — Winner: One Year Lease (Brian Bolster); Runners-up: Hotel Y (Geraldine Baron-Visher), Hypebeasts (Jessica dela Merced); Judges: Kat Candler, Eugene Hernandez, Reinaldo Marcus Green
Spring 2014 — Winner: Master Muscles (Efrén Hernández Jr.); Runners-up: Uncle Floyd (Charles Poekel), Catherine (Dean Fleischer-Camp); Judges: Jeremy Saulnier, Arianna Bocco, Johnny Ma
Winter 2014 — Winner: Stone Cars (Reinaldo Marcus Green); Runner-up: Requiem For A Robot (Christoph Rainer); Judges: David and Nathan Zellner, Amy Dotson, Lauren Wolkstein
Fall 2013 — Winner: Grand Canal (Johnny Ma); Runner-up: The Greggs (Bruce Bundy, Nigel DeFriez, Jessie Levandov, Robert Malone, Alex Mechanik, Kira Pearson and Joe Rosenblit); Judges: Matt Porterfield, Nellie Killian, Grainger David
Summer 2013 — Winner: Social Butterfly (Lauren Wolkstein); Runner-up: FLO (Riley Hooper); Judges: James Ponsoldt, Kate Brokaw, Zach Wigon, Mauro Mueller
Spring 2013 — Winner: The Chair (Grainger David); Runner-up: Gold Party (Nellie Kluz); Judges: David Lowery, Dustin Smith, Adam Keleman
December 2012 — Winners: Someone Else’s Heart (Zachary Wigon) and A World For Raúl(Mauro Mueller); Judges: Ira Sachs, Matt Grady, Penny Lane
August 2012 — Winner: Long Days (Adam Keleman); Runner-up: Green Plastic Sandals (Stephani Wu & Andres Rosende); Judges: Ry Russo-Young, Brent Hoff, Gus Péwé
July 2012 — Winner: The Voyagers (Penny Lane); Runner-up: Arkadya (Alexander Kaluzhsky); Judges: Benh Zeitlin, Mike Plante, Levi Abrino
June 2012 — Winner: This Vacuum is Too Loud (Gus Péwé); Runner-up: Doris & the Intern (Laura Terruso). Judges: Josh and Benny Safdie, Richard Lorber, Jonas Carpignano
May 2012 — Winner: Little Horses (Levi Abrino); Runner-up: Priceless Things (Sarah-Violet Bliss). Judges: Alex Ross Perry, Chris Horton, Christina Choe
April 2012 — Winner: A Chjàna (Jonas Carpignano); Runners-up: Brute Force (Ben Steinbauer), Terrebonne (Jeremy Craig). Judges: Lena Dunham, Jeff Deutchman, Kelly Sears
March 2012 — Winner: I Am John Wayne (Christina Choe); Runner-up: Figure Father (Andrew Ellis). Judges: Craig Zobel, Alison Willmore, Mike S. Ryan
February 2012 — Winner: Once It Started It Could Not End Otherwise (Kelly Sears); Runner-up: Cork’s Cattlebaron (Eric Steele). Judges: David Gordon Green, Aaron Hillis, Michael Tully